(Bu makale Garanti Bankası Travelzone Magazine’de yayınlanmıştır)

“Nereye gittiğini bilen adama bütün dünya yol verir.”

Ralph Waldo Emerson

Strateji belirlemek ve kendinize en uygun şartları oluşturmak, kişisel gelişim adımlarınızı atarak harekete geçmek, kuşku ve kararsızlıktan uzak kalmak ya da kısaca; kendine güvenmek… İşte hedefinize ulaşmak için size verilen yeni yıl hediyeleri.

Dönemin, sürenin, tekniğin, kişilerin önemi yoktu; ancak hepsinin hedefleri vardı. Savaş ve barışın sürekli yer değiştirdiği bir zeminde, kimi kez devrimlerin ortasında hedeflerine ulaştı büyük önderler, sanatçılar, düşünürler ve bilim insanları… Hedeflerinden vazgeçmedikleri için hatırlanıyorlar. Hepsinin ortak özelliği kişisel vizyon sahibi olmaları. Beethoven, Gandhi, Mozart, Wright Kardeşler, Mustafa Kemal Atatürk, Van Gogh, Picasso, Dostoyevski, Molière, Kepler, Marie Curie, Galileo, Da Vinci, Hezarfen Ahmet Çelebi, Fatih Sultan Mehmet, Einstein, Mevlana, Vivaldi ve daha niceleri…Büyük ya da küçük, yakın ya da uzak hedef belirlemek iş ve özel yaşantımızda büyük önem taşır. Hayatımızla ilgili önceliklerimizi belirlemeli, kariyer hedefimizi çizmeli; bir sonraki günü, bir sonraki ayı ve yılı planlamalıyız. Hedefe ulaşmada strateji belirlemek ve en uygun şartları oluşturmak, kişisel gelişim için kendi adımlarımızı atmak, kuşku ve kararsızlıktan mümkün olduğunca uzak kalmak bizi hedefimize yaklaştıran temel kavramlardır. Ünlü İngiliz şair Alexander Pope’un dediği gibi “Kararlar çoğunlukla saatlerimize benzerler, hiçbirimizinki birbirine uymaz, ama gene de kendimizinkine güveniriz.” Kendi kararlarımıza güvendiğimiz sürece hedefimize yaklaşabilir ve kararsızlık kapılarını kapatarak sonuca ulaşabiliriz. Hedefimizin net olması gerekir, sisli bir yol, şüpheyle atılan adımlar hedeften uzaklaşmamıza neden olur, cesaretimizi kırar ve bazen çok yaklaştığımız halde erişemeyeceğiz hissine kapılmamıza neden olur.

Başarı bir süreçtir

Başarı, önceden belirlediğimiz hedeflerimizin zaman içerisinde aşamalı olarak gerçekleşmesi olarak tanımlanır. Hedeflerin başarıya giden yoldaki değeri elbette çok büyük. Başarılı bir gelecek için öncelikle kişisel vizyon sahibi olmak ve bu yolda gelecek planları yapmak gün geçtikçe daha da önem kazanıyor. Özellikle, teknolojiyi yakından takip etmek, kısa vadeli bir öngörüyü fazlasıyla aşarak uzun vadeli hedeflerin gerçeğe dönüşmesinde etkindir. Yakını değil uzağı, çok uzağı görmek ve gördüklerinin ötesini düşünebilmek… “Tahmin” kavramı artık geçmişte kalıyor, şimdi iş ve özel yaşantımızdaki sloganımız: Ön görebilmek ve hayal edebilmek!

Örneğin, çocuklarımıza bu bilgileri okudukları kitaplarda, izledikleri filmlerde veriyoruz; geleceğin fikir liderleri şimdiden bu mesajlarla hedeflerini belirliyorlar. Aslan Kral animasyonunda hedeflerle ilgili mesaj “Gördüklerinin ötesi” ne odaklıyor izleyeni. Büyük yazar Lewis Carroll ise, klasikleşmiş eseri Alice Harikalar Diyarında’da hedef belirleme mesajını şöyle veriyor:

Alice: Hangi yoldan gideyim?

Tavşan: Nereye gideceğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin hiçbir önemi yok.

Hedefe yükselen basamaklar

Bizler de iş dünyasının geleceğini belirleyen kişiler olarak hedeflerimiz konusunda net fikirlere sahip olmalı, büyük hedeflere doğru ilerlerken öncelikle daha küçük hedeflere ulaşmalı ve bundan mutluluk duymalıyız. Küçük başarılar her zaman güç verir ve beraberinde büyük başarıları getirir. Ancak hedefe giden yolda başarısızlıklar da olabilir ve olmalıdır; bu zorlu yolda yaşanan başarısızlıklar asla bizi yıldırmamalı ve hedeften uzaklaştırmamalı. Edison, elektrik ampulünü icat ederken, ampulün içine konacak maddeyi bulmak için üç bine yakın deneme yapmış, başarı gösterememiş, bunun üzerine arkadaşları onu bu işten vazgeçirmeye çalışmıştı. Hatta bu durum Stevens Teknoloji Enstitüsü tarafından da protesto edilmişti. Edison’un cevabı, “Beyler, evet üç bin maddeyi denedik, hiçbir netice alamadık. Fakat bu denemelerden, üç bin maddenin hiçbirinin işimize yaramayacağı sonucunu da almadık mı?” Bal yapan arılar, yüzlerce maddeyi küçük gövdeleriyle taşıyan karıncalar, kocaman ağaçları deviren ağaç kurtları, binlerce mili kanat gücüyle aşan kuşlar net hedefleri olduğu ve ona ulaşmak için dosdoğru ilerledikleri için başarılı olur. Kendimizi hedefi gerçekleştirmeye adamak, ona büyük ölçüde ulaşmaktır.

Başarı hiçbir zaman tesadüfen gelmez. “Bazı insanlar hayatta hiçbir gayeye sahip olmadan yaşarlar. Böyle insanlar bir nehir üzerinde akıp giden saman çöplerine benzerler. Onlar ilerlemez; ancak suyun akışına kapılarak akarlar,” diyor Seneca. Kim olduğumuzu, kendimizi anlamak, kendi yeteneklerimizin farkında olmak ve gerçekleştirebileceklerimizin en üst noktasını bilmek çok önemlidir. Bu bilgiler ışığında kişisel vizyonumuzu oluşturabilirsek ve doğru enerjiyi doğru noktaya yoğunlaştırarak doğru planlama yapabilirsek hedefimize zihin ve beden gücümüzü eksiltmeden ulaşabiliriz. Niyet, istek, gayret, güçlü algı dörtgeninin kenar çizgilerini, hedefe ulaşmada en önemli unsurlar olan iletişim, kararlılık, disiplinli çalışma ve adanmışlık ile belirgin hale getirerek sağlam bir yere oturtabilirsek hedefe ulaşmış sayılırız. Bu yolda bize en sağlam zemini, araştırma, planlama ve uygulama becerimiz sağlayacaktır.

Mehmet Acar

98%

client success

220

business advised

940

guides given

25

awards achieved

latest news

TRAINING PROGRAMS

We have created our training programs based on the rapid changes and requirements in the business world. We have designed “ambitious contents” in the fields of Culture, Strategy, Leadership and Performance.
You will go on an efficient and enjoyable learning journey with us.

read more
RACA© PERFORMANCE MANAGEMENT SYSTEM

We have developed “RACA© Performance Management System” software program based on the needs of the leading companies of our country that we work with. We have integrated our consultancy knowledge and experience and created a multidimensionally measurement platform.

RACA© Performance Management System is a new superpower of our From Strategy to Performance© model.

read more

How can we help you?

get in touch with us
en_USEN
tr_TRTR en_USEN